Справжнє культурне диво сталося на Вінниччині — до обласного краєзнавчого музею повернули стародрук «Октоїх» 1758 року, втрачений ще під час Другої світової війни. Цей унікальний експонат, який понад 80 років вважався втраченим, знову займе гідне місце в музейній колекції.
Книга була вивезена до Німеччини в роки війни, а пізніше опинилася в приватній колекції на території тимчасово окупованого Криму. Власник, перебуваючи за кордоном, звернувся до фахівців з цифровими копіями відбитків музейних штампів. Експертиза підтвердила: книга справді походить із фондів Вінницького музею.
Повернення стало можливим завдяки злагодженій роботі Служби зовнішньої розвідки України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій, а також участі інших державних і міжнародних структур.
«Це не просто книга. Це частина національної пам’яті, нашого культурного коріння, яке ми змогли повернути», — підкреслюють представники міністерства.
«Октоїх», або ж «Осмогласник», — богослужбова книга, в якій на кожну неділю пропонується вісім варіантів церковних співів і молитов. Видання було надруковане старослов’янською мовою у Почаївській лаврі. Воно налічує 380 аркушів, прикрашене десятьма гравюрами, виконаними майстром Йосифом Гочемським, численними заставками, ілюстраціями та оздобленою палітуркою з тисненням.
Особливу цінність видання становить його ідеальний стан — збережені всі сторінки, гравюри, палітурка. Це єдина така книга в Україні у повній комплектації — решта три збереглися лише частково.
У Вінницькому краєзнавчому музеї зазначають, що «Октоїх» буде обов’язково відцифровано. Це дозволить кожному охочому ознайомитися з унікальним стародруком онлайн, не ризикуючи його оригіналом.
Читайте також:
Знайшовся через чотири місяці: зворушлива історія песика, який їздив трамваями Вінниці
Землю накрила потужна магнітна буря: як вберегтись від її впливу