21 квітня 2025 року, у великодній понеділок, у віці 88 років відійшов у вічність Папа Франциск. Ватикан офіційно повідомив про смерть Єпископа Риму, зазначивши, що це сталося о 7.35 у його резиденції.
«Все його життя було присвячене служінню Богу та Його Церкві», — йдеться в офіційній заяві. Кардинал Кевін Фаррел, виступаючи з промовою, назвав Франциска «світлом віри для всіх», що не боявся говорити про складне й завжди стояв на стороні знедолених.
З його відходом починається новий етап у житті Католицької церкви — обрання наступного Понтифіка. Процедура чітко регламентована, і передбачає скликання конклаву — зборів кардиналів, які й обирають нового Папу.
Зазвичай конклав скликають між 15-м і 20-м днем після смерті Папи. У ньому можуть брати участь лише ті кардинали, яким ще не виповнилося 80 років. Саме вони, зібравшись у Сикстинській капелі, за зачиненими дверима, голосуватимуть за нового очільника Церкви. Протягом цього часу кардиналам заборонено виходити, користуватися телефонами чи інтернетом — повна ізоляція від зовнішнього світу. Всі бюлетені після голосувань спалюють: чорний дим означає, що нового Папу ще не обрано, білий — що Понтифік визначений.
Як відбувається голосування?
Для обрання Папи потрібно щонайменше дві третини голосів плюс один. Якщо обрати не вдається протягом трьох днів, на четвертий день голосування припиняється — день роздумів і молитви. Потім — нова серія голосувань. Якщо й після цього Папу не буде обрано, кардинали переходять до фінального варіанту — голосування між двома кандидатами, які набрали найбільше голосів.
Новий Папа після обрання погоджується очолити Святий Престол, бере собі ім’я, яке носитиме як Понтифік, і тоді вже з димаря йде довгоочікуваний білий дим, а дзвони собору святого Петра повідомляють світу, що Католицька церква знову має Папу.
Обрання нового Папи — завжди подія світового масштабу. І не лише з огляду на релігійну вагу. За лаштунками Сикстинської капели завжди вирують політичні, культурні, а іноді й цілком людські інтереси. Хтось прагне оновлення, хтось — збереження традицій. Але одного не відняти — це завжди момент істини для Католицької церкви, де білий дим символізує не лише вибір нового лідера, а й надію на краще майбутнє для понад мільярда вірян по всьому світу.
Читайте також:
На Вінниччині місцеві жителі допомогли затримати грабіжника, який обікрав жінку в храмі: подробиці
Вчені оживили обличчя Ісуса за допомогою ШІ: який вигляд мав син Божий