У селі Малі Крушлинці, що на Вінниччині, Ганна Чернюк є патронатним вихователем. Її родина стає тимчасовим прихистком для дітей, які з різних причин не можуть залишатися у своїй біологічній сім’ї. Разом зі своїм чоловіком, який допомагає їй, Ганна Олександрівна, яку діти лагідно називають "бабусею", надає їм тепло та підтримку.
Про це пише видання My Vin, посилаючись на сайт Вінницької міської ради.
Наразі в родині Чернюків перебувають восьмирічні сестрички Даніела та Домініка і їхній п'ятирічний братик Данило. Вони живуть тут більше року, потрапивши до патронатної сім’ї після того, як їх вилучили з біологічної родини через домашнє насильство. До цього діти перебували у спеціалізованому закладі. Зараз малеча успішно ходить до місцевої школи та дитячого садка, деионструючи гарні результати у навчанні та поведінці.
Принципи виховання патронатних дітей
Ганна Олександрівна має чіткі принципи виховання. Діти поруч із нею читають, граються та займаються спортом. Вони мають власні кишенькові гроші на солодощі. Найважливіше ж – вони отримують увагу та любов, яких їм бракувало у власній родині.
Історія цієї патронатної родини почалася у 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення. Тоді багато сімей опинилися в складних обставинах, і діти часто були змушені розлучатися з батьками, потребуючи тимчасової опіки. У Чернюків вже є дорослі доньки, онуки та правнуки, тож вони були готові прийняти дітей, які потребували турботи. Вони пройшли необхідне навчання та уклали договір про створення патронатної родини.
Досвід допомоги різним дітям
Першим вихованцем пані Ганни у 2022 році став 14-річний Сашко. Його мама чекала на нього за кордоном, а поки він залишався в Україні, його влаштували до родини Чернюків.
"Сашко пробув у нашій родині пів року. Ми так прив'язалися до хлопця, що думали над опікунством. Але розуміємо, що кожній дитині потрібна мама. Тож, як там не було, Сашко поїхав до неї. А після цього ми ще довго підтримували зв’язок," – розповідає Ганна Чернюк.
Патронат – це тимчасова допомога дитині у складних обставинах, своєрідна перетримка, поки її родина не подолає труднощі або суд не визначить подальший статус дитини. Після Сашка до родини Чернюків потрапили дві дівчинки 7 і 5 років, чия мама довго була в лікарні.
"Дівчатка – це наші сонечка, ми досі за ними сумуємо. Після того, як дітки вибули з нашої родини, ми до них декілька разів їздили, вітали з днем народження, дарували подарунки," – ділиться патронатна вихователька.
Третьою підопічною стала 14-річна Ксенія, яка переживала складний підлітковий вік. Ганна Олександрівна зазначає:
"Діти у патронатній родині мають непростий життєвий досвід. Вони приходять до нас з травмами, психологічними проблемами. І з ними часто буває дуже непросто, особливо з підлітками. Проте з Ксенією ми знайшли спільну мову, а я стала для неї близькою людиною, з якою вона може поділитися своїми переживаннями та отримати пораду."
До кожної дитини Ганна Олександрівна знаходить свій підхід. Вона підтримує малечу як рідну, але водночас розуміє, що з часом дитину необхідно відпустити, адже перебування в патронатній родині може тривати до 6 місяців, хоча під час воєнного стану цей термін може бути продовжений.
Патронатне виховання у Вінницькій громаді
Майя Бойко, заступниця начальника служби у справах дітей ВМР, зазначає:
"Наразі у Вінницькій громаді є три патронатні родини, у яких виховують шестеро дітей. Їм надають соціально-психологічну допомогу та підтримку. Патронат – це та сімейна форма виховання, яка дозволяє дитині мінімізувати травматизацію під час вилучення з біологічної родини."
Вона також пояснює умови для потенційних патронатних вихователів:
"Патронатним вихователем може стати доросла непрацююча особа, яка має щире бажання та відповідні умови для проживання дітей – окрему кімнату, а також помічника."
Патронатне виховання фінансово підтримується державою. Патронатний вихователь отримує три мінімальні заробітні плати на місяць, коли в родині перебуває дитина, та одну мінімальну заробітну плату у період очікування на влаштування вихованця. Фінансова винагорода також передбачена для помічника патронатного вихователя.
Якщо ви бажаєте дізнатися більше про патронатне виховання, звертайтеся до служби у справах дітей Вінницької міської ради за телефонами: 65-10-71 або 65-10-73.
Читайте також:
Вінницькі хірурги врятували життя жінці з кількома смертельними діагнозами