Вінничан запрошують на виставку «Подільський килим»

6 березня у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулось відкриття виставки «Подільський килим» (з приватної колекції Лідії Лихач), а також презентація однойменного альбому мистецтвознавця, провідного методиста з питань збереження нематеріальної культурної спадщини Вінницького обласного центру народної творчості  Володимира Титаренка.

Захід відбувся у рамках науково-виставкового проекту до 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка.

Заступник начальника управління культури і мистецтв облдержадміністрації Валентина Троян зазначила: «Сьогодні дуже важлива подія для Вінниччини. Приємно, що у цій залі зібралися поціновувачі українського народного мистецтва. Хочу подякувати пані Лідії та Володимиру Титаренку за роботу та спільний внесок у збереження української спадщини. Також висловлюю подяку усім митцям, які долучилися до втілення заходу».

Вінничан запрошують на виставку «Подільський килим»

Під час зустрічі Лідія Лихач спільно з Володимиром Титаренком розповіли присутнім про особливості створення виставки та однойменного альбому.

Лідія Лихач є засновницею і головним редактором видавництва «Родовід», яке вже 26 років працює над створенням ґрунтовних видань з історії українського мистецтва та народної культури. Кожна книга «Родоводу» стає подією у культурному житті, як от «Ікона Шевченкового краю», «Козак-Мамай», книги з різних видів народного мистецтва України, і, зокрема, Поділля. На сьогодні триває робота над серією видань, присвяченим українському килиму, перше з них – «Квіти і птахи в дизайні українських килимів», друге – «Подільський килим», присвячене килимам геометричного орнаменту.

Вінничан запрошують на виставку «Подільський килим»

У книзі «Подільський килим» вперше під однією обкладинкою представлено розмаїття килимів із геометричними орнаментами з музейних збірок Києва, Львова, Вінниці, Житомира та інших міст, а також з приватних колекцій. Значну увагу зосереджено на килимарській традиції Поділля, адже саме в цьому регіоні України вона відзначається особливо багатим розмаїттям.

 «Тут орнаментальні композиції будуються на комбінаціях ромба, квадрата чи прямокутника, хрестоподібних елементів, ритмічно ламаних ліній, трикутника й інших геометричних форм і конфігурацій, – зазначає Володимир Титаренко. – Такі килими виробляли в осередках по всій території регіону, розмаїття їх орнаментальних композицій має широкий діапазон - від простих до найскладніших, починаючи від найдавнішого походження».

Вінничан запрошують на виставку «Подільський килим»

Автор книги окреслює ключові традиційні осередки килимарства краю, аналізує їх особливості, визначає орнаментальні групи. Досвід вивчення подільських килимів стане у нагоді молодшим дослідникам, дизайнерам та митцям.

За словами організаторів заходу, на Поділлі здавна ткали безворсові килими двох видів – з рослинним і геометричним орнаментами. Килимові вироби були важливим компонентом інтер’єру подільського житла. Особливу цінність становлять килими вазонного типу. «Вазон» – один із найбільш типових та улюблених орнаментальних мотивів у народному мистецтві подолян. У межах сучасної Вінниччини також ткали килими з великими ромбовидними фігурами, закомпонованими правильними рядами, з каймою із тих же знаків або стилізованих квітів. Також трапляються монументальні восьмипроменеві розетки-зірки ромбічних обрисів. Килими, представлені на виставці, походять з осередків Крижопільського, Томашпільського, Ямпільськогота інших районів Вінниччини.

Відвідувачам було представлено 17 експонатів з колекції Лідії Лихач, а також 4 килима з приватної колекції Віктора Косаківського.

Вінничани та гості міста зможуть відвідати виставку до 31 березня.Переглядів: 3541
Поширень: 0