Щоб забезпечити стабільність чисельності населення, кожна українка репродуктивного віку має народити щонайменше трьох дітей. Про це в інтерв’ю заявив провідний демограф Інституту демографії та соціальних досліджень Олександр Гладун.
За його словами, для простого відтворення населення потрібно, щоб 100 жінок віком від 15 до 49 років народжували 210–220 дітей. Проте реальні показники істотно нижчі.
"Зараз в Україні 100 жінок народжують приблизно 95–100 дітей", — зазначив Гладун.
І хоча це більше, ніж у Південній Кореї, Китаї, Японії чи Італії, показник залишається недостатнім.
На думку науковця, з урахуванням того, що частина жінок не може мати дітей з медичних причин або з власного бажання не планує материнства, решта має брати на себе більшу частину демографічного "навантаження".
Для порівняння, у країнах Євросоюзу середній показник народжуваності становить 150–160 дітей на 100 жінок. Найкраща ситуація у Франції — 170–180, що стало можливим завдяки активній пронаталістичній політиці.
Україна ж, окрім низької народжуваності, зіштовхується зі значним відтоком населення.
"Ситуація погана, але під час війни вона не може бути доброю", — каже Гладун.
Він наголошує, що крім скорочення народжуваності й зростання смертності, свою справу роблять і масові міграційні потоки — як внутрішні, так і зовнішні.
За оцінками Інституту, на початок 2022 року в межах кордонів України 1991 року проживало 42 мільйони осіб. А станом на початок 2025-го — близько 34 мільйонів. Ця цифра включає тимчасово окуповані території.
Гладун також додав, що фахівці вже розпочали новий етап підрахунків, і найближчим часом очікується оновлена оцінка чисельності населення.
З огляду на такі демографічні реалії, політика підтримки сімей з дітьми, сприяння народжуваності та створення умов для безпечного й комфортного батьківства в Україні набуває не просто важливості — вона стає питанням виживання нації.
Читайте також:
Школа, де кожен важливий: як у Вінниці будують інклюзію без бар’єрів